Pomůcky a oblečení

Jako ve všech věcech, tak i v této oblasti lidé vymysleli spoustu vychytávek, které rozhodně nejsou nutné, ale občas bezplenkovou práci usnadní. Není tedy ke škodě o nich vědět a případně pak se rozhodnout pro jejich vyzkoušení.
Kromě nádoby nepotřebujete opravdu nic, dá se bezpenkovat s čímkoliv (rozuměj, s jakýmikoliv plenami či oblečením dítěte, co zrovna na něm máte;) ). Zda se Vám tedy tyto další věci v praxi osvědčí, je ryze individuální. Uvádím soupis možných pomůcek a přidávám čistě vlastní zkušenost, ostatních může být jiná.

Plenky
Pro rychlé sundávání existuje tzn. minimální plena (viz. obrázek), která zaručuje rychlejší přístup a rozbalení, vkládá se do ní látková čtvercová plena, popř. by ji šlo i více navrstvit. Mě se ale více osvědčili klasické plenky, které taktéž dvěma pohyby rozepnu plus třetím sundám. U menších jsou fajn i vlňáčky, když se dítě ještě moc nehýbe a nechá si je sundat či pak u větších tréninkové kalhotky. Tyto kalhotky se od klasického spodního prádla liší vloženou frotou vrstvou s PUL (nepropustným) zátěrem. Nezachytí vše, protečou. Je to ale na jednom místě, kde se batole zrovna nachází, a to hned hlásí, že potřebu vykonalo, takže zůtává okamžitý kontakt s tělem zachován. Ještě ,,vytuněnější“ na nejrychlejší sundání plenky je tunýlek – v podstatě gumička obalená látkou, která jen drží plenu (látkovou čtvercovou) na dítěti. Pro představu je zde na mokoshopu.cz: tunýlek.

Návleky + ponožky
Toto považuji za nejdůležitější součást oděvu malého bezplenkáčka.:) Pokud vám to pokojová teplota umožňuje, nedávejte dítěti dome tepláčky. Pro úspěšné bezplenkování, s plenkou, je třeba se k ní rychle dostat a svlékat vždy celý spodek dítěte není úplně komfortní... Doporučím tedy místo tepláčků pořídit návleky a na nohy ponožky. Hůře se shání pro ,,tlustší" mimina, aby neškrtily, ale už výrobci na to přišly, že je to žádané zboží.;) České šijí třeba Batolenky.

Rychloprdky
K bodu výše, tj. rychlešímu přístupu k plence sevztahují i tzn. rychloprdky. Jedná se o tepláky, kterým jde prostřední část odklopit, resp mají díru mezi nohama. Nově je i na této části rovnou upevněna gumička jako u tunýlku pro uchycení plenky. (Viz zase mokoshop, který je na bezplenkové věci u nás specialista.)

Oblečení obecně - dobře sundatelné a přístupné. Nám se třeba osvědčilo nechávat třeba rozepnuté body, na podzim/v zimě kalhoty, co nejsou zapínány nahoře pod bundou, na spaní dlouhá noční košilka (tričko).


Na cestování je moc fajn mít skládací nočník/miska - lze koupit např. měkkou cestovní skládací misku na vodu pro psy ve zverimexech, ale už jsem viděla i jiné bezplenkové skládací misky.

Minimální plena se čtvercem

Minimální plena
Minimální plena se čtvercem
Minimální plena složená
Praktická ukázka minimální pleny