Křik - Pláč - Bezmoc. Třítýdenní neúnavně a neutišitelně řvoucí uzlíček nervů a má vnitřní rozedranost, bolest a frustrace. Toto mě přivedlo po mnoha marných pokusech a hledání pomoci, jak dítě utišit, k bezplenkovce. Ráda bych to tedy druhým rodičům ulehčila, aby nemuseli již ujít tak klikatou cestu, a mohli se sžívat s dítětem bez zbytečných slz a stresů.

Bezplenková komunikační metoda (zkráceně bezplenkovka či BKM)

Bezplenková komunikační metoda neboli přirozená hygiena nemluvňat je stará jak lidstvo samo a jen se k ní jako spolu třeba s kontaktním rodičovstvím (kojení, nošení, nenechaní dítěte vyřvat, reagování na jeho potřeby atp.) vracíme ke svým kořenům. Nenadneseně řečeno, když nejde o život, tak jde o h...o, a o to jde v bezplenkovce především. 😉 
 

Osobně mi přijde zbytečné je učit vylučovat do plen jako „normální stav“ a pak je složitě odplenkovávat, když si to jde zjednodušit hned na začátku. Neříkám, že to je lehké, neříkám, že to je bez nehod a občas velice vtipných situací, ale za ten pocit, že jsme se snažili pro dítě udělat v této oblasti maximum, to stojí. 😉 Principy lze využít i poté u samotného učení na nočník, pokud začínáme třeba s již starším dítkem.

Jde tedy o to ,,vychytat" potřebu dítěte, umožnit mu neztratit kontakt se svým tělem a jako bonus mít lepší zdravou vazbu na rodiče. Konkrétní postupy popisuji v sekci Ryze prakticky a jak vlastně poznat, že se dítěti ,,chce" v sekci Signály.

Drobné upozornění vyplývajícího z nepřesného českého označení: Bezplenkovka není bez plen. (Jsou i výjimky, co jedou BKM úplně bez, ale tyto zde pominu.) Pleny se samozřejmě používají minimálně jako ,,pojistka" a chrání před nehodou svrchní oblečení. Přeci jen žijeme v mírném pásmu (zatím), kde se střídají teplé i chladné měsíce a nemůžeme jako např. v subsaharské Africe nechat děti celý den nahé...  😉 

V čem bezplenkovka pomáhá:

  • v navázání vztahu a vazby na dítě,
  • kojeneckých kolikách, bolestech bříška a neutišitelných pláčích (kvůli usedavému neutuchajícímu pláči dcery jsem také s bezplenkovkou osobně začínala...)
  • méně či vůbec neopruzené mimino vzhledem k tomu, že plenkovou oblast tedy nemá co dráždit, s tím souvisí i
  • předcházení infekcím plenkové oblasti
  • v kojení – odtrhávání od prsa může značit, že chce vylučovat, vyřeší se tím tedy nespokojenost u prsa
  • šetří finance a pleny (jakékoliv, lze jet bkm i s klasickýma „pamperskama“)
  • při nemocech dítěte, kdy je potřeba odebrat moč - pro pediatra, ale i třeba v nemocnici, dítě se nemusí trápit se sběracími pytlíky atp.
  • v možnosti jak zapojit otce do péče o dítě
  • kontrola a přehled o zdravotním stavu dítěte - přehled o stavu vylučování
  • dřívější a jednodušší odplenkování - dítěti zůstane spojitost mezi mokrou plenou a vylučováním, dále když vyměníme např. již v případě sezení misku za kyblík, tak ví, k čemu co to je atd.
  • a v dalších možných i nemožných věcech, na které si teď zrovna nevzpomenu 😉

BKM je založena na vazbě, že dospělý vyslyší potřebu dítěte. Možnosti komunikace mezi těmi dvěma bych rozdělila na období podle věku dítěte a dávám je zde samostatně jako možné signály.